Ana Sayfa Politika, Yazarlar 22.02.2021 10894 Görüntüleme

SEÇER, KARALAR: TARSUS TARİH VE İZLERİ

20 ŞUBAT 2021 Tarihinde Tarsus ilçesi CLEOPATRA Kapısının batı yakasında Mersine bakan yüzünde yıllar önce denizin dalgalarının karaya vurduğu olan yerde çok renkli ve tarihe bakıldığında anlamlı bir toplantı yapıldı.

Aslında TARSUS Tarihte anlamlı ve önemi yine Tarihin akışıyla ortaya çıkan ve şimdi hatırlanan birçok ULUSAL VE ULUSLARARASI Mitolojik, Efsanevi,  siyasi, inanç, felsefi, sosyal, bilimsel toplantı vardır. Yüzlerce Tarsus BULUŞMA toplamından sadece birkaçını aşağıda hatırlatmak sanırım yeterli olacaktır.

MARCUS ANTONIUS VE CLEOPATRA,

YEDİ UYURLAR VE ASHABELER,

ST POUL VE MESİHİLER,

HZ DANYAL VE EBUL MUSA,

ŞAHMERRAN VE CEMŞAP,

CEMŞAP VE LOKMANHEKİM,

ELİOT F. SHEPARD VE AMERİKAN COLEG,

MUSTAFA KEMAL VE KARAFATMA,

MUSTAFA KEMAL VE EMİR ŞİNUSİ,

HİDROELEKTRİK VE ELEKTRİK,

İSMET İNÖNÜ VE WİNSTON CHURCHİLL,

PANDEMİ nedeni ile halkın sokağa çıkma kısıtlaması olan Cumartesi günü Saat:14.00 da KIŞ ve ŞUBAT ayının 20.Günü olmasına rağmen herkesin kıskanacağı bir havada yapılan toplantı SUN RTV, KANAL 33,KOAZA TV ile TV A’nın CANLI YAYIN Yaparak dayanışma ve sorumluluk anlayışı içinde gerçekleşti.

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Vahap Seçer, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın, Zeydan Karalar’ın konuk olduğu ÖZEL GÜNDEM programının Moderatörlüğünü Necmi Uçar, Soruları ve konuların gündeme alınmasıyla katkı sunan ben Semir Bolat ile çok değerli basın emektarı Ahmet Özdemir katıldık.

Ancak bu programın yayınlanması ardından da eşine az rastlanacak bir izleyici tarafından ilgi görmesi gerçekten dostu sevindirecek düşmanın uykularını kaçıracak rakamlara ulaşmasının tesadüfen düşünülmediğini çok başarılı bir ekibin yer tarih ve zamanı belirleyen bir araya getiren ve sunulmasına katkı sunacak en ayrıntıları düşündüğünü ortaya koyuyor. Bu yazıyı yazdığım Pazar akşamında sadece görebildiğim görsel bazı ürünlerin izlenme rakamlarını aşağıya aktarıyorum. Neden bu kadar önemli bulduğumu anlayacaksınız.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ WEB SİTESİ: 165.000,

SUN RTV FACBOOK, YOU TUBE, TWEETER VEB SİTESİ:  35.000,

KANAL 33 FACBOOK, YOU TUBE, TWEETER VEB SİTESİ: 60.000,

İÇEL TV FACBOOK, YOU TUBE, TWEETER VEB SİTESİ: 120.000,

KOZA TV FACBOOK, YOU TUBE, TWEETER VEB SİTESİ: 30.000,

TV A FACBOOK, YOU TUBE, TWEETER VEB SİTESİ: 3000

DİĞER TAKİPÇİ VE SOSYAL MEDYA KANALARI İLE BİREYSEL CANLI YAYINLAR da en az bir o kadar olduğu anlaşılıyor.

Ayrıca hafta sonu PANDEMİ Kısıtlamaları nedeniyle sanıyorum bu gün itibarı ile yazılı sözlü medya ile siyasi bilimsel sanatsal ve sosyal amaçlı kurum ve kuruluşlar ile STK, VAKIF, DERNEK, SENDİKA ile TOPLULUKLAR Bu konuya ayrıca yer vereceklerdir. Bu ise ne kadar kişinin gündeminde yer alacağını göstermesi açısından önemlidir.

Yapılan bu toplantı iki ilin başkanlarının tüm olumsuzluk, engel,  PANDEMİ Koşularının da yaratığı sonuçlara rağmen dayanışma ruhu aşılamaları hizmetlerinden taviz vermeden halka hizmet etme azim ve kararlıkları halkın onlara ilgisi sevgi ve desteğinin azalmadan artmaya devam etiğini göstermesi açısından önemlidir.

Ayrıca her iki belediyenin başta BASIN YAYIN HALKLA İLİŞKİLER ile diğer alanlarda ki Daire ve Ekiplerin bazı aksamalarına rağmen her gün biraz daha gidermeye ve yeni çalışma azmine layık olanların yer almasıyla daha da liyakat ve kararlılık içinde çalışmaların olacağına olan inanç yükseliyor. Belediyelerin önümüzde ki dönemlerde hizmeti ileri ve yeni koşuların teknolojisiyle halkın hizmetine sunacağına dair güven artıkça da halk adına buluşmalar büyük ilgi görüyor ve karar verme forumlarına dönüşüyor.

Bizde bütün bunları Kariyer hayatımızda önemli bir görev yapmış olduğumuzu düşünerek program için Başta Kurumlarımız, Sonra mesai arkadaşlarımız ile kardeş kurum çalışanları ve meslektaşlarımız, bizi izleyen halkımız adına tarihe not düşüyoruz. Bizi halkımızla buluşturan BELEDİYE BAŞKANLARI Sayın Vahap SEÇER, Sayın Zeydan KARALAR ve onun adına halka gerçekleri ulaştırma konusunda dirayetli çalışmalar yapan ilgili birimlere Bedrettin Gündeş, Utku Şensoy başta olmak üzere,

Meslektaşlarım;

Necmi Uçar,

Ahmet Özdemir,

Semir Bolat,

Katkı sağlayan Belediye çalışanları;

Mehlika Bilen,

Melike Sahici,

Yusuf Sahici,

Halil İbrahim ÖZ.

Mürüvvet Sızlı,

Onur Ergin,

İle

Kanal 33 Yönetim Kurulu Başkanı: Turgay Demirtaş,

TEPE MEDYA Yönetim Kurulu Başkanı: R Kaya Tepe,

KOZA TV Yönetim Kurulu Başkanı: Ahmet Yılmaz,

Programın kusursuz bir başarıyla herkese ulaşmasını sağlayan SUN RTV ekibinin değerli emekçileri olan,

Tekin Narşap,

Ali Gürkan Şamiloğlu,

Ezel Avan,

Mehmet Ok,

Mehmet Ünsal,

Anıl Erken,

Teknik ekipteki arkadaşlarıma ve bizi izleyen tüm halkımıza yer veren ve ilgilenen tüm medya mensuplarına teşekkür ediyor halkımız ve ülkemiz adına nice etkin çalışmalarda gerçekleri takipçilere ulaştırmayı amaçlayarak teşekkür ediyoruz.

Şimdide bu önemli programın içinde yer alan konuşmaları yine tarihe bir belge olması amacıyla aşağıya sunuyoruz.

Kalın Sağlıcakla.

Semir Bolat.

21.02. 2020

 

MERSİN VE ADANA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARI ORTAK YAYINA KATILDI

‘’Benim ve meslektaşlarımın Halkımız adına sorduğumuz soruların

Cevabını ana hatlarıyla aşağıya aktarıyorum, Keyifli okumalar

Diliyorum.’’

Mersin ve Adana’nın Büyükşehir Belediye Başkanları, SUN RTV, Kanal 33, KOZA TV ve TV A’nın ortak özel yayınına konuk oldu. Tarsus’un tarihi yapılarından ‘Cleopatra Kapısı’ önünde yapılan canlı yayın programında moderatörlüğü Koza TV Genel Yayın Yönetmeni Necmi Uçar üstlenirken, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer ve Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, SUN RTV’den Semir Bolat ile Kanal 33’ten Ahmet Özdemir’in sorularını yanıtladı. Başkan Seçer ve Başkan Karalar, iki kentin birlikte yürüttüğü ve yürütebileceği ortak çalışmalar, Pandemi de sunulan hizmetler, tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi için hayata geçirilen projeler, Mersin metrosu ve Çukurova Havalimanı gibi önemli konulara ilişkin açıklamalar yaptı.

İki Başkan Tarsus’u konuştu

Başkan Seçer ve Başkan Karalar, yayın için buluştukları Cleopatra Kapısı önünde, Tarsus’un tarihine ilişkin önemli ifadeler kullandı. Başkan Seçer, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Tarsus’un tarihi ve kültürel birikime sahip bir yer olduğunu belirterek, “Tarsus’un her noktası bir tarih” dedi. Başkan Karalar ise “Bu yerler Avrupa’nın bir kentinde olsa milyarlarca lira para harcarlar ve olağanüstü turist transferi sağlarlar. Bunlar unutulmuş ama şimdi Sayın Başkan’ımızın sayesinde bu güzelliklerin tamamı ortaya çıkacak” diye konuştu.

Seçer: “Hayat normalleştikten sonra birçok ortak faaliyete imza atacağız”

Başkan Seçer, bölgede işbirliği yapmanın mümkün olduğunu ancak göreve başladıktan bir yıl sonra PANDEMİ sürecine girilmesi ile birçok faaliyetin kısıtlandığını söyledi. Mersin ile Adana’nın sosyoekonomik yapı, demografik, sanatsal, kültürel ve tarihsel alanlar gibi birçok ortak noktaya sahip olduğunu vurgulayan Seçer, “Kâğıt üzerinde iller birbirinden ayrılmış, sınırlar konulmuş. Her birimizin yetki ve sorumluluk alanı var ama aslında biz ortaklaşıyoruz. Yani her alanda ortaklaşıyoruz” dedi. Özellikle kültürel ve sanatsal alanda ortak projelerin hayata geçirilebileceğini ifade eden Seçer, “Sadece Adana değil, Hatay’ı da bunun içerisine alabiliriz. Birçok konuda ortaklaşabileceğimiz alanlar olduğunu düşünüyorum ve bu çalışmaları da zaten ilgili birimlerimiz yapıyorlar. Hayat normalleştikten sonra da birçok ortak etkinliğe, faaliyete imza atacağız” dedi.

“Verdiğimiz bir tas sıcak çorbayı, bir kap yemeği beğenmeyenler oldu”

31 Mart seçimlerinin ardından yola çıkılan projeksiyonlarla şu anda yapılanların, PANDEMİ koşulları sebebiyle doğal olarak çeliştiğini ve yatırımların önceliğinin değiştiğini ifade eden Seçer, şunları söyledi:

“Sosyal politikaları öncelemeniz daha rasyonel ve doğru hale gelmiş ki Zeydan Başkan’ı da bu konuda gerçekten takdirle izliyorum, çok önemli çalışmalar yaptı Adana’da. Hatay’dan Antalya’ya, İstanbul’a kadar birçok belediye başkanlarımız sosyal belediyecilik konusunda ders niteliğinde dokunuşlar yaptı, çalışmalar yaptı. Biz de naçizane Mersin’de, kendi bölgemizde, kendi sorumluluk alanımızda bunları yerine getirdik. Zaman zaman eleştiriler de aldık. Verdiğimiz bir tas sıcak çorbayı, bir kap yemeği beğenmeyenler de oldu. Ama benim her zaman söylediğim bir şey var. Tok, açın halinden anlamaz. Ama anlayan da anladı, Bize dua eden etti. Zaman zaman yapacağınız yolun, metronun, binanın hiçbir değeri olmayabilir. Öncelikle esas olan insanın yaşamıdır. Şu anda odaklanacağımız konu vatandaşlarımızın bu süreci en sağlıklı şekilde, en az tahribatla, en az üzüntüyle geçirmelerini sağlamak olacak.”

“Biz bunların da altından kalkarız”

İki başkan, yönettikleri belediyelerin mali durumlarına da değindi. Başkan Seçer, göreve başladığı günden bu yana geçen 22 ay içerisinde Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin borç stokunu 3’te 1 oranında azalttıklarını ve bu süreçte hizmetlere de devam ettiklerini belirterek, “Bizim 3 gelir kalemi var. Genel bütçe gelirlerinden kesilen pay, İller Bankası payı, bir de öz gelirlerimiz var. Bizim zorunlu ödemelerimiz, doğal olarak geriden gelen banka taksitlerinden personelinize, çalışanlarınıza ödeyeceğiniz ücretler, maaşlar ve diğer birtakım zorunlu ödemeler, temlikler. Elimizde aslında bu çarkı çevirecek, çok miktarda, bonkörce yatırımlar yapabileceğimiz ya da hesapsız yatırımlar yapabileceğimiz bir rakam kalmıyor ama biz bunların da altından kalkarız” dedi.

Adana’nın da güçlü bir kent olduğunu ancak Adana Büyükşehir Belediyesi’nde geriden gelen tahribatların çok fazla olduğunu ifade eden Başkan Seçer, TÜİK’in yeni verilerine göre gayri safi yurt içi hasıla içerisinde Adana’nın yaklaşık 82, Mersin’in ise 79 milyar lira pay aldığını söyledi.

Karalar’dan yazlıkçılar adına Başkan Seçer’e teşekkür

Başkan Karalar, 1998 yılında aldığı Mersin’deki yazlığının bulunduğu Tömük-Kargıpınarı bölgesinde Başkan Seçer’in yönetimiyle birlikte altyapı sorunlarına ilişkin çözümler getirildiğini ve çalışmaların yürütüldüğünü ifade ederek, “Sahilde arıtma yok düşünebiliyor musunuz? Ya bu güzelim deniz, bu güzelim sahil nerede var? Denize giremezsiniz ama Vahap Bey hemen altyapıyı çözdü, projelendirildi ve ihaleye çıktı. Şimdi bu bütün sahili kurtarıyor. İçme suyu yapılıyor şu an. İçme suyu ve altyapı. Kim el atmış? Vahap Bey el atıyor. Mersin’in yazlıklarına bakın yarısı Adanalı’dır. Ayrıca benim vatandaşlarıma da değerli bir hizmet götürdüğü için burada teşekkür ediyorum” dedi.

Çok sayıda Adanalı’nın yaz aylarını Mersin’de geçirdiğini belirten Başkan Seçer, özellikle Tömük-Kargıpınarı bölgesinde temiz içme suyu, kanalizasyon ve arıtma sorununun olduğunu, temiz içme suyunu Büyükşehir’in kendi imkânlarıyla yaptığını ve çok kısa sürede sonlandırılacağını söyledi. Seçer, “Asıl kanalizasyon ve arıtma sorunu için FRIT 2 kapsamında geçtiğimiz haftalarda yetkililer geldi. Hem AFD hem Avrupa Birliği temsilcisi hem İller Bankası temsilcisi geldi. 12 milyon Euro’luk bir hibe. Prensipte her şey tamam, prosedür işliyor, biraz zaman aldı. Çok kısa süre içerisinde onun da ihalesine çıkıyoruz ve yakın bir tarihte o sorunu orada ortadan kaldıracağız. Çok yoğun nüfus var hakikaten çevre sağlığı, insan sağlığı açısından çok büyük tehdit oluşturuyor, orayı çözmemiz lazım” dedi.

Adana-Mersin yolunda otoban bağlantısının Çeşmeli’de noktalandığını söyleyen Başkan Seçer,  hükümetin yaptığı çalışmaya ek olarak Büyükşehir’in mevcut D-400’e paralel bir şekilde alternatif Çeşmeli-Mezitli arasında bir çalışmasının olduğunu söyledi. Seçer, “Umut ediyorum çok kısa bir tarihte, özellikle yaz aylarında akşam dönüşlerde yaşanan o kriz ortadan kalkacak. Şu anda 4. Çevre Yolu çalışmalarımız var merkezde. 1,5 kilometrelik bir çalışma. Mersin merkezin batı son noktasına kadar aşağı yukarı ulaştırmış olacağız” dedi.

“Mersin önemli bir tarım potansiyeline sahip”

Tarımın beşiği olan Çukurova’da Büyükşehir Yasası kapsamında hayata geçirilen önemli projelere dair konuşan Başkan Seçer, Başkan Karalar’ın konuşmasında çok önemli bir söz kullandığını vurgulayarak, “Çilek fidesi dağıttık, dedi, şimdi o bölgelerde tersine göç oldu.’ Aslında sihirli cümle bu. İnsanları doğduğu yerde doyurmak. Kente göçü önlemek” dedi. Mersin’in önemli bir tarım potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Seçer, şöyle devam etti:

“Adana da Antalya da öyle ama Adana ile Mersin arasındaki fark şu: Adana’da daha çok tarla ziraatı yaygındır. Mısır üretimi, soya fasulyesi üretimi, endüstri bitkileri, pamuk üretimi, meyvecilik, mutlaka narenciye bahçeleri. Mersin’e baktığımız zaman daha katma değeri yüksek ürünler görürsünüz. Örtü altı sebzecilik, meyvecilik çok yaygındır. Anamur muzu, çileği çok değerlidir. Mut’un kayısısı, eriği. Bizim en geniş tarım toprakları Tarsus’tadır. Hem tarla ziraatı yapılır, hem de sebze ziraatı, bahçe ziraatı, örtü altı ziraatı, bağcılık. Bizim Tarsus beyazı şu anda dönüştü. Daha modern çeşitlere, daha Avrupa pazarlarına uygun çeşitlere dönüştü ama her türlü ürünü görebiliyorsunuz. Bizim 11 milyar lira gayri safi hasılamız var tarımdan. 16 bin kilometrekare alan burası ve 340 bin hektar da bizim işlenecek alanımız var. Biz bunu sevk ve idare edemeyiz. Bu görev Tarım Bakanlığı’nın. Makro alanda tarım politikalarını onlar yapacak. Ama biz az önce de Zeydan Başkan’ın da değindiği gibi insanları özellikle işsizlikten kırılanları, küçük aile işletmelerini, yoksul insanları, başta kadınlar olmak üzere kadın kooperatiflerini onun için önemsedik. Çok değerli çalışmalar yapıyorlar. Biz çok destek oluyoruz, çok önemli gelişmeler sağladılar.”

Başkan Karalar, Metro hakkında konuştu: “Kötü misal, misal olmaz”

Adana metrosu örnek gösterilerek Mersin metro projesi hakkında eleştiriler yapıldığının hatırlatılması üzerine Başkan Karalar, Adana metrosunun güzergah noktasında eksik kaldığını söyledi. Karalar, şu açıklamalarda bulundu:

“Ne yazık ki bizim metro da hani tamamlanması düşünülmüş ama tamamlanmadığı için eksik kalmış. Hastaneye gitmiyor, havaalanına gitmiyor, otogara gitmiyor, adliyeye gitmiyor gibi güzergâh sıkıntısı var. Tamamlanabilseydi belki bütünlüklü bir şey olacaktı. Bizim metro 25 bin kişi taşıyor. Oysa 150 binin aşağısı çok fizibil değil. Biz 2. hat ile ilgili çalışmalar yaptık. Tabii havaalanı ayrı bir yer ama hastanelere, Balcalı’ya, Şehir Hastanesi’ne, adliyeye, stadyuma gidecek bir hat yaptık. Onu yapmak için bir proje sunduk, yatırım programına alınsın diye ama Sayın Cumhurbaşkanımız onaylamadı. Çalışıyoruz. Umarım yakın gelecekte anlatırız biz derdimizi. Umarım onaylanır. Muhakkak yapılması gerekiyor. Dolayısıyla Mersin’de yapılsın, yapılmasın; ‘hani şu misal, misal olmaz’ diye atalarımızın bir lafı var. Bizimkisi kötü misal. Kötü misal, misal olmaz. Vahap Bey çalıştı. Bu da bir cesaret 300 milyon dolar, 300 milyon avroluk yatırımlar bunlar. Gelirlerimize göre çok ciddi paralar. Bir belediye başkanının cesaret edip gündeme getirmesi, kent açısından çok takdire şayan. Bir yılda projelendirip, yatırım programına aldırıp, imzalatıp bu noktaya getirmesi gerçekten büyük bir başarı. Hiç o konular tartışılmaz. Metro elzemdir, metropollerde toplu taşımanın ana kalemidir, yapılmalıdır.”

“Komisyon şu anda ihale neticesine bakıyor

Mersin metro projesinin Mersin Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Macit Özcan döneminde hafif raylı sistem olarak gündeme getirildiğini, önceki dönemde projelerinin çalışıldığını belirten Başkan Seçer, “Biz geldikten yaklaşık 7 ay sonra bizlerin de girişimi, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da takdiri ile böyle bir şey oldu. O dönemde milletvekilimiz, şimdi Sayın Bakanımız Lütfi Elvan’ın çalışmaları ve katkıları ile yatırım programına alındı. Bunu niye anlattım? İşte Sayın Zeydan Karalar söylüyor, aldıramıyorum diyor. Şu an Sayın Ekrem İmamoğlu da aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bu tabi daha birinci adım yatırım programına almak. Biz geçtiğimiz perşembe günü ihalesini yaptık. Daha önce ön yeterlik yapmıştık. Şimdi çıktılar firmalar, tekliflerini verdiler. Şu anda tabii izlek devam ediyor, bir açıklama yapmayacağım. Güçlü firmalar vardı. Önümüzdeki günlerde biz sonucu açıklayacağız. Biz de tabi hesabımıza, kitabımıza bakıyoruz. Komisyon şu anda ihale neticesine bakıyor” açıklamasında bulundu.

“Metro ile kente bir getirim getiriyorsunuz”

Metronun sadece yolcu taşıyarak gelir getirmediğini, kente bir getirim getirdiğini ifade eden Seçer, “Bizim ilk etapta 11 istasyon var. Önemli getirim çevresi orası. Yeraltına iniyorsunuz, galeriler var, otoparklar var, reklam mecraları var, dolayısıyla çok farklı gelir kalemlerimiz var. Her şeyden öte bir metro kent bir mega kent. Mersin büyüyecek, Mersin şahlanacak. Yarının Mersin’ini şimdiden ben tesis etmezsem kim bunu yapacak? Londra’sı, Paris’i, Tokyo’su bunu yapmış, 150 yıl önce düşünmüş, 150 kilometre, 200 kilometre yapmış. Siz Mersin’e 13.4 kilometre raylı sistem yapacaksınız, kıyamet koparıyorsunuz. Sanki çok büyük bir proje yapıyormuş gibi. Değil! Çok daha farklı bakıyorum ben. Belki şu an için insanlara elzem gelmeyebilir ama 10 sene sonra bize çok dua edecekler diye düşünüyorum” dedi.

“Makro projeleri bölgesel düşünmek lazım”

Mersin’de yapımı süren Çukurova Bölgesel Havalimanı’na dair konuşan Başkan Karalar, Mersin ile Adana’nın iki kardeş şehir olduğunu vurgulayarak, Çukurova Havalimanı’nın uluslararası bir nitelik taşıdığını, hem Adana’ya hem de Mersin’e ciddi bir kazanç sağlayacağını söyledi.

Adana Havaalanı ile Mersin’e yapılan havaalanı arasında yaklaşık 20 kilometrelik bir mesafe olduğunun altını çizen Başkan Seçer ise şu ifadeleri kullandı:

“Burada turizmi, ticareti, sosyal hayatı, kültürel hayatı muazzam şekilde geliştirecek bir havaalanından bahsediyoruz. Tabii ki Adanalı hemşerilerimizin affına sığınıyorum, belki sınırlar bizi birbirimizden ayırıyor ama bu havaalanı Adana’nın, Mersin’in ortak havaalanı. Bizim sınırlarımız içerisinde. Şimdi biz Adana Havaalanı’nı kullanıyoruz. Allah’tan Adana Havaalanı var. Yoksa nasıl ulaşım sağlayacaktık hava yoluyla? Şu da var; yani makro projeleri bölgesel düşünmek lazım. Sadece Adana değil, yani Osmaniye’si, Hatay’ı, Gaziantep’i hepsini bir bütün almak lazım. Yani çok daha kaynak israfını da önlüyorsunuz, çok daha akılcı oluyor. Çok daha efektif oluyor. Burada çok duygusal yaklaşmamak lazım. Daha bölgesel, makro projeleri merkezi yönetimin yapması lazım. Ben bu anlayışı destekliyorum. Biz de birçok şeyi belediyeler olarak az önce konuştuk. Örneğin Adana, Mersin, Hatay. Antalya ya da diğer daha doğudaki belediyeler. Ortaklaşacağımız projeleri beraber yaptığımız zaman daha hızlı yol alıyorsunuz, daha az kaynak kullanıyorsunuz, daha efektif oluyor.”

“Mersin’e ikinci limanın yapılmasından yanayım”

Mersin’e ikinci bir limanın yapılması gerektiğini belirten Başkan Seçer, “Zaten bizim Mersin’in ikinci liman projeksiyonu daha önce yapılmış, yer tespiti yapılmış, onun etüdü yapılmış, her şeyi hazırlanmış. Ben ikinci limanın yapılmasından yanayım. Bakın dünyayı deniz yoluyla, hava yoluyla, karayoluyla ne kadar çok burayla bütünleşmiş ederseniz, Adana’yı, Mersin’i ne kadar çok yakınlaştırırsanız o kadar çok gelişirsiniz. Onun için hem havalimanı, hem deniz limanı, hem karayolu güzergâhları. Mesela önemlidir, eski E-5, kesiştiği nokta Tarsus’tur. Hani doğuyu batıya, kuzeyi güneye bağlayan. Şimdi bu otoyol ve D-400 çok önemli bir güzergâhtır. İşte transit ticaretin en yoğun yapıldığı yer. Dünyanın her tarafından ürün buraya geliyor ya da Yumurtalık Limanı’na geliyor, buradan tüm Ortadoğu’ya Arap ülkelerine ihracat yapma ya da transit ticaret yapma imkânınız oluyor” ifadelerini kullandı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster