Ana Sayfa Politika, Yazarlar 7.02.2021 201 Görüntüleme

MEZİTLİ’DE KATLİAMA RANT

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yeşile sahip çıkması, yeşili koruması rant için yeşilin katline karşı, muntazam ve dirençli bir başkan.

Çok gerilere gitmeden Mezitli Belediye Başkanı Tarhan’nın yağtığı güzelliklere ve yeşili nasıl sahiplendiğine dair yaptığımız haberlere bir göz atalım.

11.30.2020’de  Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “6 yıl önce diktiğimiz (mor renkli çiçek açan Jakaranda ağaçları) için, fidanların büyüdüğünü görmekten son derece mutluyuz. Kente Doğu yönünden gelenleri muhteşem bir görüntü karşılıyor’’ diyerek yeşilin yanında nasıl durduğunu görmüştük.

Evet Başkan Tarhan, 6 yıl önce ekiplerinizce dikilen bu Jakaranda fidanları için mutlu oluyorsunuz da, 1950’den beri dikilen, tarım yapılan ve şu anda 60 bin’e yakın narenciye ağacının varlığından neden mutlu olamıyor sunuz?

Hem de, sadece doğudan değil, batıdan, kuzeyden, güneyden nerden gelirseniz gelin, beyaz çiçekleriyle, yeşillikleriyle, meyveleriyle sizleri karşılıyor. Bundan mutlu olamıyor musunuz?  Başkan Tarhan.

Daha da ileriye giderek, bu ağaçları çatır çatır kesmekten neden imtina etmiyor sunuz?  Başkan Tarhan.

Mor renkli çiçek açan Jakaranda ağaçları, sadece renkli ve yeşil olması ne kadar da insanı büyülüyor değil mi?

Sayın Başkan, narenciye ağaçlarımız da, beyaz çiçek açar ve yemyeşil yaprakları vardır.  Daha da ötesi, çok güzel vitamini olan, dünyaya nam yapmamıza vesile olmuş portakal ve limon meyveleri var. Bunların da mayhoş, ekşimsi ve tatlı gibi lezzetli tadları var. Çok komik oldu değil mi! Başkan Tarhan. Sanki bunları bilmiyor musunuz?

Peki biliyorsunuz da, hangi duygu düşünce ile ses çıkarmadınız sayın başkan!

16.01.2021’de Başkan Tarhan “Çocuklarımızı toprakla buluşturuyor, üretmenin ne demek olduğunu küçük yaşta öğretiyoruz…’’ demişti.

Sayın Başkan, Tarım ile uğraşan ailelerimizin çocukları, emeklemeye başlarken zaten toprakla buluşuyor, hatta bebelerini tarlada uyutup, iş yaparlar. Yani onların yani çocuklarımızın elleri hiç topraktan çıkmıyor ki, Başkan Tarhan.  Bunu da mı biliyor sunuz değil mi! Başkan Tarhan.

Tarhan Başkan, Mersin’in tüm çocuklarını toplayın, tarımla uğraşan ailelere gidin, onlar sizleri misafir gibi karşılar, gerekli tüm ikramları yapar, geleceğiniz zamanda hepinize hediyeler verirler.

Böylece birkaç metrekare özel toprakla buluşma yerleri yapmazsınız. Tüm tarım alanları yeşil alan olmuş olur. Sizde dilediğiniz zaman bu çocukları misafirliğe gönderebilirsiniz.

Siz, zaten bu insanlarımızın bu derece misafirperver olduğunu biliyordunuz değil mi!  Pardon Başkan, unuttum bir an.

Çocukları toprakla buluşturmak için 60 bine yakın narenciye ağacını kesmenize gerçekten gerek yok.

Sahi siz yeşilcisiniz. Neden bu kadar yeşili kesmeyi düşündünüz? Başkan Tarhan.

 03.02.2021’de Başkan Tarhan, ‘’Terasımızda bulunan bazı bitkiler meyve vermeye başladı. Ayrıca nesli tükenmekte olan ‘Agave Bitkisi’ni de koruma altına aldık. Mezitli’yi yeşilin hâkim olduğu bir kent haline getirmeye devam edeceğiz” demişti.

Sayın Başkan ektiğiniz bazı bitkiler meyve verince çok mutlu olmuşsunuz.  60 bin’e yakın ağaç meyve verince hiç mi mutlu olamıyor sunuz? Bu durum nasıl bir tezat böyle.

Başkan Tarhan kendinizle çelişmeyi bırakın bu halk sizi seviyor. Siz de bu halkı seviyorsanız bu kararınızdan vazgeçin ve dediğiniz gibi yasalar çerçevesinde gerekli başvurunuzu yapın Başkan Tarhan.

Agave bitkisini koruma altına aldığınız gibi 60 bin’e yakın ağacı koruma altına alamıyor musunuz?

Yoksa bu konuda elinizi kolunuzu bağlayan durumlar mı var? Sizi kuşatmış ve muhakkak ağaçları kesmeniz konusunda büyük bir baskı mı yapıyorlar.

14.01.2021’de yayınladığımız ve konuyu o kadar net anlatan bir haber var ki; Bu haberimizi, Başkan Tarhan Mezitli’de büyük bir rantı engelledi, başlığıyla dile getirmiştik.

Buyurun haberimizi hep beraber okuyalım.

 Mezitli Belediye Meclisinde park ve yeşil alan olarak işaretli parsele ilişkin görüşmelerde söz alan Başkan Tarhan, “1980 yılından beri devam eden bir olay. 41. Yıla girdik. İlgili kişinin vekili arsa sahibinin söz konusu alanın yeşil alan olarak kalmasını istediğini belirtiyor. Madem arsa sahibi de böyle bir talepte bulunuyorsa bazı meclis üyelerinin yeşil alanı neden imara açmaya çalıştıklarını anlamıyorum” dedi.

Söz konusu alanla ilgili Nazım Planda Mersin Büyükşehir Belediyesinin ve Uygulama İmar Planında Mezitli Belediyesinin yeşil alan olarak işaretlediğinin altını çizen Başkan Tarhan, “Bunlara karşın yapılan itirazlarla, farklı yollarla imara açılmak isteniyor. Eğer burası yeşil alan olmaktan çıkarılırsa konuyu hukuksal çerçevede çözmek için yargıya giderim” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Seçer’in de sözkonusu  yerin  yeşil alan kalması noktasında isteği üzerine, yapılan görüşmeler sonrası  parselin yeşil alan olarak kalmasına oy çokluğu ile karar verildi.

 Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, “Her tarafın betonlaştığı çevremizde Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi Üyelerinden kimi MHP ve AK Parti’li meclis üyelerinin de büyük çoğunluğu çekimser ve hayır oyu kullanarak söz konusu parselin yeşil alan olarak kalmasını sağlamışlardır. Farklı partiden duyarlı başkan ve meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Söz konusu Mersinlilerin çıkarları olunca iş birliği ile ranta izin verilmeyeceğini en güzel şekilde gösterdik. Demek ki istenirse oluyormuş. Umut ediyorum ki bu tür birliktelikler diğer belediyelere de örnek olur ve bu gibi rant amaçlı dönüşümlere izin verilmez” şeklinde konuştu.

 Bu haber o kadar anlamlı ki; bu konuya tamamıyla ışık tutacak ve sorunu çözüme kavuşturacak nitelikte.

41 yıldır arsa sahibi alanı yeşil alan olarak tutmak istiyormuş. Madem arsa sahibi öyle istiyor o zaman öyle kalsın diyor, Başkan Tarhan.

Eğer burası yeşil alan olmaktan çıkarılırsa konuyu hukuksal çerçevede çözmek için yargıya giderim” diyor Sayın Başkan Tarhan.

Bu söz konusu alanın, yeşil alan olmasını isterken, heryerin betonlaştığını dile getiriyor, Başkan Tarhan.

Peki bu alan narenciye alanından daha mı büyük ki, sizin için önemsiz kalıyor, Başkan Tarhan.

Başkan Tarhan, rant amaçlı dönüşümlere izin vermeyeceğiz diyor.

Peki, Başkan Tarhan, burdaki rant kimin işine yarıyor. Üstelik sahipleri, sizin dediğiniz gibi imara açılmasını istememelerine rağmen. Buradaki durumu nasıl izah edebilir siniz?

Yazının devamı, faklı boyutuyla bir sonraki yazımda.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil