Ana Sayfa Dünya, Gündem, Politika 14 Ocak 2022 70 Görüntüleme

MERSİN’İN YEREL MEDYA YAPISI

HABER: Belkıs YAYLA
Mersin’de yerel medyanın gücü yadsınamayacak bir yapıdadır. Mersin Valiliği’nin resmi internet sitesinde açıklanan tabloda olduğu gibi çok çeşitli ve farklı yapıda yerel kuruluşlar mevcut. Ayrıca Mersin Gazeteciler Cemiyeti(MGC), resmi internet sitesinde de 338 medya mensubu, asil üye olarak hala görevlerini sürdürmektedir.

Kaynak: www.mersin.gov.tr.
Mersin’de yerel medya; günlük, haftalık, 15 günlük, aylık gazeteler olarak hem merkezde hem de ilçelerde faaliyet göstermekte. Bölgesel yayın yapan dergilerde mevcut. TV ve radyo sayısı (özel ve TRT) da 36 tanedir. Ayrıca basın temsilcileri, dernek ve cemiyetler 51 tanedir; bu da medyanın hak ve sorumlulukları bağlamında büyük önem teşkil etmektedir.
Mersin yerel medyasında aktif rol alan Semir Bolat; gazeteci, köşe yazarı, TV ve radyo programcısı (ulusal, karasal ve internet yayınları), kitap yazarı, tiyatro, sanat, sinema, siyaset, spor ve sosyal yaşamla ilgilenen ve bu konularda etkinlikler düzenleyen ayrıca üniversitelerde bazı derslere de girip öğrencilere katkı sağlayan bir isim.
Mersin yerel medyasını değerlendiren Bolat, medyanın Mersin’deki çeşitliğine vurgu yaptı. “Yazılı, görsel, işitsel medya mevcuttur.” dedi. Ayrıca “özel radyolar ve TRT radyosu da hem merkezde hem de ilçelerde de yayın yapıyor.” İfadelerinden sonra ekledi. “Medyada kalitenin farklı statüde ilerlediğine inanıyorum. Teknik olarak gelişen medya, bilgi, halkı eğitme, çocukları ve gençleri aydınlık bir gelecek hazırlama, milli ve manevi duygularla medeniyet seviyesine ulaşma konusunda çok ciddi yayınlar bulunmamaktadır. Reklam, tüketimi körükleyen, sosyal yaşamı zayıflatan, kültür düzeyini düşürten, eğlence diye tabir ettiğimiz; ama eğlencenin tamamen kontrolden çıktığı, müzik dejenere eden görsel film, defileler, yorumlar, sansasyonel haberler, şov amaçlı etkinlikleri görebiliyoruz. Bunlarda kalitenin düştüğünü gösteriyor. Haberleri yayınlamaya çalışan ulusal medya, halkı eğitmeye katkıda bulunmadığı için yerel basında bunun etkisinde kalıyor.” Dedi.
“Mersin yerel medyasını başka illerle kıyaslasak ta iyi durumda her şeye rağmen. Mevsimsel giderler fazla olmadığından, kiralar, ısınma vs derken yaşanılabilir bir şehir. Bunlarda medya kuruluşlarını da etkileyen etmenler. 81 ilin 60’ından daha iyi. 5-10 şehrinde daha kötü diyebilirim.” Gibi bir değerlendirmede bulundu.

Semir Bolat

Yerel medyada özgür bir basın ortamı var mı? Varsa siyasilerin baskısına maruz kalan örnekler nelerdir?
“Radyo programlarımız geniş kitleler tarafından dinleniyordu. Çünkü farklı konuklar ağırlıyorduk. Dinleyicilere, aydınlatıcı bilgiler aktarıyorduk; ancak radyo sahiplerini rahatsız ediyordu. Bizi uyarma ihtiyacı duyuyorlardı. Bu muhalif bir tavır. Bazı insanların rahatsız olduğunu gördük. Aynı şey yazılarımızda da var. Özellikle köşe yazılarımızla ilgili takipler, soruşturmalar, tehditler yaşadık. Yayınlarımızdan memnun olmayan siyasilerin açtığı davalar, bağlı olduğumuz kurumların yetkililerine bizleri şikayet edenlerde vardı. Görsel medyada da oldukça esnek bir dil kullanarak, onları rahatsız etmemek ve sorularımız karşısında uygun bir ortam yaratmak istiyoruz. Canlı yayınlarda yaptığımız muhalif bir düşünce sorun yaratabilir. Halkın tepkisine neden olan düşüncelerimizi dizginlemek zorundayız.” ifadelerini kullandı. Ardından şu açıklamalarda bulunan Bolat;
“Mersin yerel medyasında uygun bir ortam yok. Halkın haber alma hakkını bilen, kamu yararı adına gazetecilik yapanlar, halktan yana, yürekli, kararlı, halkın haber alma hakkının etiğine göre davranan gazeteciler de var. Bunlar gazetemizin onurunu korumaktadır. Buna karşılık ticari amaçla gazetecilik yapanlarda mevcut; sadece abone kazanmak, satmak, reklam almak ve ilanları alarak ayakta kalmak için buna göre kendini ayarlayanlar, tetikçilik yapan troller gibi çalışan gazetelerinde olduğunu görüyoruz. Son zamanlarda kurulan internet gazetecilerin bir kısmı tek taraflı, onlar adına haber yaptığı ve demeçler verdiği, onlar tarafından desteklenen adına çalıştığı siyasilerin gazeteciliği yönü kabul edilemez. Bazı medya kuruluşları doğru haber yapan, bilgilendirme amaçlı gece-gündüz çalışan, ayakta kalırken de bedel ödeyen gazetelerimizde var. Hatırı sayılır gazeteler var. En azından on bir gazetenin birkaç tanesi bunlardır.
Gücü elinde bulunduran bir merkezi hükümet var. Bu gücün yanlıları kendileri aleyhinde haber yapılmasını istemiyorlar. Merkez belediyelerin yönetiminde olan idarecilerde aleyhinde çıkan haberlere yer verenlere akrelatif uyguladıklarını, onlara mali destek vermiyorlar. Hem hukuksal hem maddi takipler, engellemeler yapılıyor ve destekler kısıtlanıyor. Merkez siyasi parti temsilcileri güçlerini gazetecilere baskı uygulayarak, onların haberleri engelleniyor. Hukuksal yollarla bazen de destek güçler aracılığıyla geri adımlar attırmak istiyorlar. Soruşturmalar, koğuşturmalar, tehditler, şantaj gibi uygulamalara tanık oluyoruz. Yerel seçimler zamanında, siyasi idareciler buna uygun uyarılar ve uygulamalara denk geliyoruz. Her yerde olduğu gibi Mersin’de de var maalesef.”
“Yerel medyalar ekonomik bakımdan bırakın ayakta kalmayı, sendeliyor”
Bolat, “Ayakta olduğunu bile söylemek çok zor. Sendeliyorlar. Her an o sendeleme sonucu düşerlerse ayağa kalkamayabilirler. Günü birlik yaşayan ve borçlanarak günü kurtarmaya çalışan bir konumdadırlar. Buna tüm medya çeşitleri de dahildir. Bir aylık sıkıntı karşısında maaşları, elektrik, su ve araç faturalarını ödeyebilecek imkanları olduğunu düşünmüyorum. Maddi sıkıntılarından dolayı yarına çok umutla bakabileceklerini de sanmıyorum yani imkanlardan yoksun olduğunu diyebilirim.” Açıklamasını yaptı.
Medya çalışanlarının değil sadece medya patronlarının da gelir sıkıntısı yaşadığına dikkat çekti. Çalışanların bile bazen SGK primleri ve maaşları tam verilemiyor. Bazen de muhabirler lüzum üzerine çağırılıp iş yaptırılıyor. Patronlarda asgari ücretin çok üstünde maaş almadıklarını; ancak bir birikimi olanların sadece kira vs. olmadan belki ayakta kalabilecekleri için durumun ciddiliği üzerinde durdu.
Yerel medyalar ajanlara bağlı mı? İçerikleri ajanslar mı üretiyor?
“Kes, kopyala mantığıyla çalışan medyalar var. Bu ajansların masaüstü sitelerinden içerikler alınıp birazda değiştirilerek servis ediliyor. Yandaş diye tabir edilen trollerden de sosyal medya araçlarıyla haber zenginleştirilip sunuluyor. Tembel gazeteciliğin sadece maddi boyutunu düşünen; zaten etik olmayan ve hazır haberlerden yararlananlar olduğu gibi bunları kabul etmeyip gazetecilik mesleğinin gerektiği gibi kendi haber içeriğini üretip bunu takip ederek olgunlaştıran yerel medyalarda var. Bu medyalarda çalışan çok iyi muhabirler, gazeteciler hem ulusal ve hem yerel medyayı çalışmalarıyla olgunlaştırıyorlar.” Diye cevapladı.
Yerel medyada çalışabilecek yeteri düzeyde yetişmiş eleman var mı? Medya kuruluşları bu konuda sorun yaşıyor mu?
“Medyanın yeteri düzeyde yetişmiş eleman ihtiyacı vardır. Ama kes, yapıştır yöntemini kullanan yandaşlar, haber kaynağına ihtiyaç duymayanlar için sorun yoktur. Etik davranan, gazetecilik mesleğinde haber takibi ve doğruluk politikasıyla çalışanlar, haber bekleyen halka hitap eden kuruluşlar, yetişmiş eleman bulamıyorlar. Gazetecilik bölümü mezunu olup da yeterli donanımda olmayanlar var. Bunlar sahaya çıktıklarında sorun yaşıyorlar. Duayen gazetecilerin birikim ve tecrübelerinden, yeteneklerinden yararlanıyorlar. Okulu bitirmiş, donanımlı olmayan çok eleman var ama yeterli değil. Üniversiteyi bitirmeyen, çekirdekten yetişme, hemen her şeyi yapan ama diploması olmayan gazeteciler var. Bunlarda idarecidir; ama diploması olmadığı için sorun yaşıyorlar. Bu yüzdende bir kaos ortamı oluşuyor. Bizim gibi halka bilgileri verme arzusu taşıyan, okulu, mesleği, düşüncesi ne olursa olsun bunu sorun yapmayan, doğru araçlar bularak, kendini yetiştiren, işitsel, görsel ve yazınsal medyaya ulaşarak kendi çalışmalarını yapabilirler. Kendi mecralarından içerik üretip zamanla fark edilecek bir gücü yaratabilirler. Bunun yanında gazeteciliğin artılarını-eksiklerini bularak, istek ve arzuyla çalışıp, kendini geliştirerek ya bir yol bulup ya da bir yol açarak çalışmalarını yapabilirler.” Tavsiyesinden sonra sözlerini noktaladı.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil