Ana Sayfa Gündem, Politika, Teknoloji 23 Eylül 2022 1215 Görüntüleme

MERSİNE ANA KONTEYNER LİMANI VAZ GEÇİLMEZİMİZDİR.

‘İş insanı Mustafa GÜLER’ in gündemle ilgili yapmış olduğu açıklamalar ve Mersin Ana konteyner limanı konusunda da ki çağrısı aşağıda sunulmuştur’.
Mersin Ana Konteyner Limanının plandaki adı “Doğu Akdeniz Ana Konteyner limanı” olarak değiştirildiği gün, Limanın Mersin’den gideceği belliydi. Yeni liman, Mersin dışında her yerde olabilirdi. Yumurtalık ya da başka bir yer Mersin için ne fark eder. Giden gitti gidenin arkasından ağlamaya gerek yok.
Limanı Yumurtalığa götürenler Adanalılar değil, plan taslağını düzenleyenlerdir, planı onaylayan meclistir, meclis görüşmelerinde konuya müdahil olmayan Milletvekillerimizdir.
Bu nedenle Adanalıları suçlamak doğru değildir. Ağaya gücü yetmeyenlerin marabayı dövmesine benzer. Bizde Adanalı dostlarımızın yerinde olsaydık bu sonuca sevinirdik.
Yumurtalıkta ilk defa liman yapılmıyor. Orada BOTAŞ Limanı, Toros Limanı, Sönmez Port, SANKO Limanı, NG Limanı ve iskeleleri var. Ayrıca Erdemoğlu Holding SASA için bölgede on bin dönüm yeni yer satın aldı. Bu alanda öncelikle bir liman yaptıktan sonra aynı alana rafineri, Polipropilen ve aromatik bitkileri işleyen büyük fabrikalar kuracaklar.
Yumurtalıkta yapılacak olan Doğu Akdeniz Ana Konteyner Limanı Mersin’in yerini alamaz, bu liman, olsa olsa kendini yükünü taşır. Bu pilav daha çok su kaldırır. Hiç kimse Mersin’in misyonunu değiştiremez.
Bugün birilerini suçlamanın zamanı değil, iş yapma zamanıdır. Yapılacak çok işimize var. Biz işimize bakalım.
Mersin, dış ticaret için dünyanın en önemli lokasyonlarından biridir. Bu rol coğrafi misyonumuzdur. İki yüz yılı aşan tarihsel arka planı var. Yılların birikimiyle oluşan büyük bir eko sistemdir. Bir yere liman yapmakla liman şehri olunmuyor. Coğrafi ve tarihsel arka planı olmalıdır.
Mevcut limanımız kapasitesini aştı. Rıhtım genişlemesiyle beş yıl daha idare eder. Sonrası yok. Bugün liman yapımına başlansa beş yıldan önce bitmez.
Bazı milletvekillerimiz limanın gittiğini yalanlayarak, Mersin Liman etütlerinin devam ettiğini söylediler. Mersin Ana Konteyner Limanı etüt, proje ve ÇED çalışmalarının tamamlandığını onuncu beş yıllık kalkınma planı metinlerinden biliyoruz. Olsa olsa güncellenmesi için revizyona ihtiyacı olabilir.
Bunun içindir ki bugünden itibaren birilerini suçlamak yerine birleşerek yeni limanın yapımı için omuz omuza vermeliyiz. Başta iktidar ve iktidar ortağı milletvekillerimiz olmak üzere hükümetin Mersin Limanı yapımı için yol vermesini sağlamalıdır.
Hükümetimiz, ya Mersin Ana Konteyner Limanının yapımına başlatmalı ya da Mersinlilerin kendi limanlarını yapmasına yol vermelidir.
Mersin Ana Konteyner Limanı, ilimize, bölgemize ve ülkemize sağladığı faydalarıyla vazgeçilmezimizdir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil