KÜLTÜRÜNÜZÜ BİLİN Kİ, GELECEĞİNİZİ YAŞAYIN!

Kuşaklararası Köprü – Intergenerational Bridge Projesi E-Twinning portalı üzerinden Mersin ili genelinde 10 ulusal, 4 uluslararası Portekiz, Yunanistan, Litvanya da bulunan okullar ortaklığıyla Aralık ayında başlamıştır. Mayıs ayında sona erecek olan projeye katılan öğretmenlerimiz branşlarına uygun etkinlikler planladılar. Planlanan etkinliklerde öğrencilerimiz kültür-dil aracılığıyla tarihsel araştırmalar yapıp, dilin inceliklerini keşfedip, verilerden yola çıkarak yaparak yaşayarak öğrenmiş, empati ve değerler eğitimi farkındalığı kazanmış, geçmiş yaşantıları araştırarak günümüzle karşılaştırmış, bilimsel bakış açısı ve dijital okuryazarlık edinmiş, dil becerilerini geliştirerek grupla çalışma becerilerini ve bazı Web 2.0 araçlarını, dijital okur-yazarlığı keşfetmişlerdir.
Öğrencilerin yaptığı bazı etkinlikler; Tanışma, logo ve afiş tasarlama, geçmiş yaşantıların araştırılması, unutulan çocuk oyunlarının oynanması, geçmiş ve günümüz beslenme şekillerinin araştırılması, büyüklerinden masal, ninni, mani kaydetme, tarihi ürünlerin sergilenmesi, dengeli beslenmenin önemi, güvenli internetin önemi, Doğal afetler farkındalığıdır.
Tüm proje ortağı olan öğretmenlere, öğrencilere ve velilere yapılan proje ön-son test analizleri sonucunda proje katılımcılar tarafından çok sevilmiş, e-twinning portalı tanınmış ve yararları anlaşılmış, öğrenciler kültürel sürdürülebilirliğin önemini kavramış, Kültürün bir milletin kimliği olduğunu anlamış, kuşaklar arası kültür aktarımının bireye kazandırdıklarının farkına varmışlardır. Kuşaklar öncesinin yaşantılarını, yaşayışlarını, beslenme alışkanlıklarını, oynadıkları oyunları, kullandıkları eşyaları, giydikleri kıyafetleri, sözlü kültür ögelerini yakından tanıyıp öğrenmişlerdir.
Projeye Katılan Okullar ve Öğretmenlerimiz; Özen Kaya (Şehit Ömer Halisdemir İ.H.O.O) Zuhal Çolak Atli (Huzurkent Atatürk O.O), Zeynep Dursun ( Fevzi Çakmak O.O), Senem Çelik (Güney O.O), Akın Şahin (Tarsus Şehit Fazlı Kalayı O.O), Şeyma Yıldızçelik (Akdeniz İ.H.O.O) , Eda Sak Arıyurdu (Namık Kemal O.O), Teslime Sonkaya (Tarsus Şehit Fazlı Kalaycı O.O), Sinem Yılmaz (Şehit Ömer Halisdemir İ.H.O.O), Tuğba Aşkar (Naciye Filizay O.O).

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil