Ana Sayfa Yazarlar 31.03.2021 3192 Görüntüleme

HATA NEREDE: AGON, METİD, MBŞB DAİRE BAŞKANLIĞI MI?

Dün İlimizin köklü Özel Tiyatrolarından olan AGON bir basın açıklaması yaptı.
Savaş, sel, Deprem, Yangın, Salgın hastalık (PANDEMİ) gibi felaketlerin olduğu OLAĞANÜSTÜ Dönemlerdeki şartlar hiçbir zaman OLAĞAN koşuların olduğu şartlarla değerlendirilemez.
Bu hatırlatmayı yaptıktan sonra eğer PANDEMİ olmasaydı ne TİYATRO AGON sanatçılara yardım konusunda böyle bir toplantı yapardı nede MBŞB Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığı sanatçı veya bir dalı olan TİYATRO SANATÇILARINA DESTEK adı altında bir çaba içinde olurdu.
PANDEMİ döneminden önce Esnaf, İşçi, köylü, Öğrenci, Sokak Emekçileri yevmiyeci ve günübirlik çalışanları, kendi rızklarının peşinde emeği ile geçiniyor ve kimseye muhtaç olmadan yaşıyordu. Sanatçılarda öğleydi. Hata görsel sanatların kahramanları da oldukça cazip imkânlarla ‘göz kamaştıran bir safa’ sürdüğü (çoğunluğu için hiçte öğle olmazsa da) anlatılır durulurdu. Yani kimseye muhtaç olmadan yaşıyorlardı.
Ama gelin görün ki hiç beklenmeyen bir şey oldu. Ufacık bir kıvılcımın sebep olduğu yangınlar, yaşamın kaynağı olan aziz suyun sebep olduğu Seller, yaşam ve beslenmemizin toprak anası ve yol açtığı depremlerin çaresiz bıraktığı doğal afetler olur. Ne olduğu bilinmeyen bir mikrobun bütün dünyayı çaresiz bıraktığı PANDEMİ koşuları bütün güçleri ve yenilmez sanılanları yâda muhtaç ihtiyaç duymaz denilenleri bir anda muhtaç duruma düşürebilir. En güçlü devletlerden, en zengin kişiye, yaşlısından, gencine kadar, herkes deprem altında eşit ve yardıma muhtaç olur. Buda ayıp değildir. Ayıp olan böyle zamanda imkânı olanın imkânı olmayana yardım etmemesi olur.
Şimdi gelelim konumuza.
Son Yerel seçimlerin yapıldığı tarihten kısa bir süre sonra yönetime gelen Vahap Seçer yönetimi coşkuyla verdiği sözlerin hayata geçirilmesi için çalışmalar başlatma isteği; önce mevcut iktidar uygulamaları, ardından MBŞB Meclisinin çoğunluğu elinde tutan Cumhur İttifakının engellemelerini, aşmaya çalıştı. Buda yetmezmiş gibi ardından gelen PANDEMİ zaten zor koşularda ve imkânsızlıklar altında ki belediye çalışmalarını büsbütün yerine getiremeyeceği bir durumla karşı karşıya bıraktı. Ne olduğu ve ne kadar süreceği bilinmeyen bu afet karşısında bütün engeller, yokluk ve baskılara rağmen, proje ve çalışmalarını bir tarafa bırakarak, insanlarını yaşatma ve ihtiyaçlarını karşılamaya, gece gündüz çalışarak, herkesin yardımına koştu. İmkânlarını seferber etti.
Esnaf dükkânını açamıyor, işçi işine gidemiyor, öğrenciler okuluna devam edemiyor, işsizler zaten yaşamlarını aile ve hayırseverlerin yardımıyla sürdürebiliyorlarken, şimdi onların yardıma muhtaç olmasından kaynaklanan sebeplerden dolayı, yaşama şanslarını nerdeyse kaybetmişlerdi. Merkezi hükümet ise yardım yerine İBAN NO veriyordu. Bütün vatandaşlar 1. Dalgadan sonra işlerin düzeleceğini bekleye dursun bu güne kadar gelindi. Ne zamana kadar devam edeceği de henüz beli değil.
Bu şartlar altında bütün vatandaşlarımız gibi sanatçılar özelikle TİYATRO ve SAHNE SANATÇILARI müzisyen sporcu ve diğer sanat dallarına mensup olanların sorunları çekilmez ve desteklenmesi gereken CAN SUYU adı verilecek uygulamalarla çözümüne katkı sağlanmalıydı.
Bende başından beri bu çalışmaların içinde yer aldım. Diğer sorunların çözümüne katılan biri olarak benimde içinde yer aldığım TİYATRO ile EDEBİYAT ile BASIN camiasına dair uygulamalarda MBŞB Sosyal Hizmetler Daire başkanlığına ve değerli başkanı Serdal Gökayaz ile bizzat çalışmalarda gece gündüz yapılan çalışmaları bazen benimde katılarak tanık olmama neden olan bir dönem oldu. Ardından PANDEMİ SÜRECİ Uzayınca içinde bulunduğum başta AGON olmak üzere yönetiminde yer aldığım METİD çatısı altında elimiz kolumuz bağlı duramazdık. Bizde koşuların gerektirdiği çalışmalar yapmak istiyorduk. O zamanlarda MBŞB ile görüşmeler yaptık. Hatta Basın ve yayın sorumlusu Sayın Bedrettin Gündeş ile konuşarak daha sonrada Başkan Vahap Seçer sporculara yapılan yardımları da hatırlatarak onlara olduğu gibi sanatçılara da sahip çıkılması konusunda çalışmaları başlattı. Ancak bu çalışmaların başladığı dönemde çiçeği burnunda MBŞB Kültür ve Sosyal İşler Daire başkanlığına getirilen; Bengi İspir Özdülger geçmişten mevcut bir düzeni olmayan bu olağanüstü koşuların gerektirdiği bilgilere haiz olmadan ve konunun acilliğini göz önünde bulundurarak işe koyuldu. Lakin kurt ve fırsatçı tiyatro guruplarının bazıları aç gözlük yaparak ve bencil davranarak etkinliğin amaçlarını istismar ederek haksız kazanç sağladılar. Burada bu etik dışı davranışları sergileyenler dışında fatura yeni göreve başlayan bir sanatçı meslektaşımızın Bengi İspir ÖZDÜLGER’ in hedef tahtasına oturtulmasına seyirci kaldık.
Ardından gelelim son festival çalışmalarına. Başından sonuna kadar içinde olduğum bu çalışmaları kısaca özetlemek isterim. Bunu hem Salih Yıldırım arkadaşımla konuştuk fikirlerini aldım. Hem de dernekte birlikte görev aldığım Başkan Melih Kayadelen ve diğer arkadaşlarımla zor şartların sürdüğünü ve bunun daha da devam edeceğini göz önünde bulundurarak bütün belediyelerle görüşmeler başlattık. Bunların bir kısmının randevusunu ben ayarladım ve neredeyse hepsine katıldım. Mezitli, Akdeniz, MBŞB başkanları ile görüştük. Olumlu cevap ve destek sözü aldık. Ancak ben sadece Yenişehir Belediye ziyaretine katılamadım. Şunu da belirtmeliyim ki bu toplantıların çoğuna ya Melih Kayadelen ile yalnız yada Güler Cengiz arkadaşımla birebir katılarak derneği temsil ettik. Birçok arkadaşımız maalesef icabet etmedi. MBŞB Başkanı Vahap Seçer bizzat zamanında ve ayakta karşılayarak bizi dinledi notlar aldı ve ilgili birimlere yönlendirdi. Katılan arkadaşlarım buna şahittir. Daha sonrada 08 Ocak 2021 tarihinde METİD Yönetim Kurulu katılımcı üyeleri Ben, Melih Kayadelen, Ahmet Gedik ve Orhan Özdemir katıldık. Bizi misafir eden Daire Başkanı Bengi İspir ÖZDÜLGER, Genel Sanat Yönetmeni Murat ATAK ile Şehir tiyatroları ve şube müdürü Alev TOL oldu. Uzun süren görüşmemizde de kısaca şu sonuçlar çıkmıştı.
Tiyatro emekçilerine destek olmak amacıyla ismi kesin olmamakla birlikte:
*DİJİTAL TİYATRO FESTİVALİ düzenlenmesine karar verildi.
*Bu festivale katılan gurupların önceki etkinlikte yapılan suiistimallerin ve hataların olmaması için bir şartname hazırlanması için görüşmelerin sürdürülmesine,
*Ocak ayı ve şubat başına kadar bu görüşmelerin bitirilmesine,
*15 ŞUBAT 2021 Tarihinde son halinin hazırlanarak MBŞB WEB SİTESİ ile medya yoluyla duyurulmasına,
*Adaylarının BELİRLENMESİNE,
*Uygun bulunan adayların davet edilmesi ve bütün ihtiyaçlarının karşılanarak çekim kayıtlarının yapılmasına,
*27 MART DÜNYA TİYATRO GÜNÜ seçilen ve kayıtları yapılan oyunların da seyirciyle buluşmasına,
*Uygun bulunan nakdi desteğinde ödenmesine ve önceki etkinlikte yapılan ödemenin yetersiz olduğuna dikkat çekilerek yapılacak ödemenin daha sonra bir araya gelindiğinde konuşulmasına karar verildi.
Ancak daha sonra ne oldu.
Biz METİD olarak bir türlü bir araya gelerek çalışma yapmadık. Çok konuştuk sosyal medyada yazıştık sohbet etik ama bir türlü bir araya gelip dosya hazırlayamadık.
Sayılı günler çabuk geçer yazışmalara bakmak mümkün. METİD Olarak ta bu günleri tüketmiştik. Şartname hazırlandı ama neyse ki bizimde katılacağımız koşulara uyumluydu. Ancak yine hatırlayalım bunca zaman geçmesine rağmen oyun sahneleyecek sadece 3 gurubumuz vardı. Bunlarda müracaatlarını yaptı uygun görüldü kayıtları yapıldı. Afişler basıldı tarihler belirlendi. Ancak bu sefer bir telefon aldım ve değerli kardeşim Mustafa Çavuş bana Salih Yıldırım arkadaşımızla beraber olduğunu ve bazı sorunlar olduğunu belirterek Bengi Hanım ile görüşmek istediğini bildirdi. Bende yarın yani 25 MART 2021 günü SAAT:14.00 da kongre merkezinde CANLI YAYIN yapacağımızı gelmesi halinde görüştürebileceğimi söyledim. O Saate çekimler yapıldı daha sonra ricada bulundum ayaküstü 27 Mart hazırlıklarından dolayı zaman darlığına rağmen görüşme yapıldı.
Durum tamamen bundan ibarettir.
Ancak basın toplantısından öğrendiğim kadarıyla yapılan görüşmelerin hem uygunsuz yer zaman ve saatte hem de bütün prosedürlerin tamamlandığı bir aşamada yeni bir yola girmenin mümkün olmayacağını gösteriyor. Böyle zamanda anlayış göstererek tercihlerin yapılması daha uygun olurdu.
Ayrıca MBŞB Bütün sıkıntılara rağmen ihtiyacı olan herkese koşularına göre katkı sağlamaya çalışması bir sadaka olarak görülmesi çok üzücüdür ve halkımızı rencide eden bir söylemdir. PANDEMİ koşularında hayatı boyunca hiç kimseye ihtiyaç duymayan binlerce kişi mesleği ve geçmişteki ekonomik durumunu göz önünde bulundurulmadan destek almak zorunda kalmıştır. Erzak paketi, askıda fatura, Bedava Ekmek, Aş evlerinde sıcak yemek nakdi yardım hastalık ve hizmet bedeli yapılmıştır. Halende her ay 12.253 ihtiyaç sahibi kişiye MBŞB Sosyal Hizmetler Dairesi kimseyi rencide etmeden yardımlarını sürdürmektedir.
Bütün bunların olduğu bir dönemde sevgililer günü,8mart dünya kadınlar günü,14 Mart Tip bayramında ve Çanakkale anmalarında da yüzlerce müzisyene destek sağlanmıştır.
Sonuç olarak MBŞB Kültür ve sosyal işler daire başkanı bizden de gelen ve bizimde olumlu baktığımız DÜNYA TİYATRO GÜNÜ DİJİTAL TİYATRO FESTİVALİ koşuları bizimde yeterince çaba sarf etmememizden kaynaklı eksik sonuçlara sebep olmuştur. İğneyi önce kendimize batıralım. Çuvaldızı daha sonra başkasına batıralım. Zaten derneğimize bağlı gurupların bir kısmının hazır olmaması ve oyun çıkarmaması, hazır olan ve kaydı yapılan 3 gurubumuzun biri sahne aldı. Birisi protesto anlamında katılmadı. Diğeri ise kararsızlık içinde hazır olmasına rağmen AGON kararına destek vermiş oldu. Ama burada hedefe konulan kişi bir meslektaşımız ve hiçte hak etmediği bir şekilde çözülecek bir sorunu kamuoyuna taşıyarak ekmeğinden edecek bir yolla suçlanması DÜNYA TİYATRO GÜNÜ nedeniyle de hiç şık olmadı. Hatta beni şaşırtan bir diğer konuda her zaman sanat basın ve şehir çalışmaları hakkında fikir alışverişinde bulundukları MBŞB Basın ve Yayın Halkla İlişkiler sorumlusu Bedrettin Gündeş’i ziyaret etmek akılarına gelmedi mi. Böyle bir ziyaretin gerçekleşmesi için Sayın, Gündeş sizleri hayal kırıklığına uğratır mıydı? Sonuçta Basın Duyurusu ile bunu açıklama yolu seçtiniz. Basının da belediyedeki en etkili ismi Bedrettin Gündeş idi. Sizinle olan sıcak diyaloğu sayesinde bu konunun sizin ziyaretiniz esnasında çözüleceğinden sizde şimdi hatırlatınca emin olacağınızı düşünüyorum.
Neyse ki sizleri de tanıyan biri olarak bu çabaların daha iyi bir dünyanın yaratılması amacıyla ‘SANATTA EVET TİYATRO DAİMA’ demenin hasret ile devam edecek çabaları için olduğundan eminim.
Kalın Sağlıcakla.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil