Ana Sayfa app, blog, dating, Dünya, Gündem, Politika, reddit, search, Uncategorized, Yazarlar 6.04.2022 5320 Görüntüleme

EXPO 21: II, ”KISKAN’AN’DAN KISKANDIR’AN’A”

Bir önce ki yazımda Uluslararası onurlandıran onurlu etkinliklerinden bahsetmiştim.
Bu etkinliklerin tarihi geçmişi etkileri günümüzde ki önemi ve geleceğe taşıyacağı izleri anlatmaya çalıştım.
Yapıldığı şehir bölge ülke ve dünyada ilgili olanlara sağlayacağı yararları da hatırlatmıştım.
Ülkemiz ise bu onurlu ve onurlandıran uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapmak için başvuru yapanların arasında birçok sebeplerden yani değerlendirme basamaklarından bazılarını yerine getiremediği için yeterli görülememiş ve elenmiştir.
Toplumsal fiziksel siyasal sebeplerden hizmet ve yönetim şekillerinden ya da tesislerin yetersiz olmalarından kaynaklandığı gibi güvenli, demokratik özgür idare sistemlerinin olmamasından dolayı da kabul görmemişlerdir.

Ülkemizin de bu günlerde böyle olumsuz gelişmelerle anıldığı bir dönemdeyiz. Merkezi hükümetin bırakın 11 Büyükşehir Belediye Başkanına destek olmayı köstek olarak her türlü engellemeye ve PANDEMİ koşularına rağmen ek sorunlar yüklemeye çalıştığını görüyoruz. Buna rağmen Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Sayın, Doç. Dr. Lütfü Savaş başaramazlar denilen EXPO 21 ‘Medeniyetler Bahçesi’ Uluslararası BİE organizasyonun ev sahipliğine başvurarak uzun çalışmalar sabırlı bir yönetim ve idealist uzman bir ekiple başardı. Bu başarılı sonucu ülkemizin geleceği ve huzuruna katkı sağlamak üzere yine ülkemize ve halkımıza armağan eti.

31 MART 2022 YEREL SEÇİMLERİN BAHARA DÖNÜŞEN GÜNÜ: EXPO 21 AÇILIŞI
Adeta 31 Mart 2019 Yerel Seçimlerin 3.yıl dönümünde, Yerel Demokrasinin kazanan belediyeler ve onun hizmetlerinin tekrar demokratik, laik, güçlendirilmiş parlamenter sisteme, dayalı hukuk, devletinin kurulmasına yol açacak moral gününde, bir araya gelerek açılış yapmaları merkezi iktidar seçimleri için de önemli bir anlam taşımakta ve halka cesaret vermektedir.
Bu açılışta önce Antakya’nın tarihi önemi, medeniyetlere ev sahipliği yapan geçmişi anlatıldı.
Sanatın görsel görkemi ve ifade gücünün bir kez daha gözler önüne serildiği BEN HATAYIM isimli gösteri görülmeğe değerdi.
Daha sonra bu kentin günümüzde de farklı inanç ve kültürlerin kardeşçe yaşayarak aynı uzlaşı ortamında bütün dünyaya örnek olan beraberliklerinden yola çıkarak dünyanın savaşsız bir yaşamı başarması için diyalog kurmaları çağrısında bulundular.
Gecenin sunuculuğunu yapan Ceylan Saner çok kalabalık ve coşkulu seyirciye rağmen ustalığını sergileyerek herkesin istediği ve merak etiği ön bilgileri aktararak konuşmacı ve göstericileri abartısız ve olması gereken kıvamda sözcüklerle davet etmesi takdire değerdi.
Konuşmacı seçimi ve sıralama çok doğruydu. Adeta Birbirine uygun uyum ve tamamlayan bir ruhu vardı. Kimse sıkılmadı diğer konuşmacıyı merakla bekleyerek tamamlanan seremonin ‘tadı damak’ ta kalan bir görsel şölene dönüştü diyebilirim. Konuşmacılarda çok iyi hazırladıkları metinleri ve hitabet konularını beceriyle dile getirdiler.
Konuşmacılar bu sırayla geceye zenginlik katı:
1.İhsan Çakar: EXPO HATAY 21 Genel Sekreteri ve Organizasyon komitesi direktörü.
2.Bernard Ostron: EXPO Uluslararası Bahçe Bitkileri Üreticileri Birliği Başkanı.
3.Doç. Dr. Lütfü Savaş: Hatay Büyük Şehir Belediyesi Başkanı, EXPO 21 Yönetim Kurulu Başkanı
4.Uğur Poyraz: İYİ PARTİ Genel Sekreteri,
5.Gültekin Uysal: DP Demokrat Parti Genel Başkanı,
6.Kemal Kılıçdaroğlu: CHP Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı.
Birbirinden farklı birbirini tamamlayan ve geceye anlam katan konuşmalarını önümüzdeki yazıda ele alacağız.
Ayrıca katılımcı ülkeler ve katkıları,
Katılımcı Şehirler ve Katkıları,
Katılımcı Belediyeler ve Başkanları,
Katılımcı Siyasiler ve etkileri
Olmak üzere medya kişi kurum kuruluşların EXPO 21 açılışı ve sürece olan katkılarını da tespit edebildiğimiz ölçüde yazılarımızda yer vermeyi hedefledik.
EXPO 21 ‘Medeniyetler Bahçesi’ alanları ve etkinlikleri ile sürecek olan önümüzdeki günlere zenginlik katacak katkıları olan ülke şehir kişi kurum ve kuruluşları da tarihe not düşmek anlamında yazacak ve fikirlerimizi paylaşmaya devam edeceğiz
Kalın Sağlıcakla

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil