Ana Sayfa Politika, Yazarlar 8.02.2021 938 Görüntüleme

CHP’DE BİRLİK YA DA SAMİMİYET…

Aylar sonra güzel bir fotoğraf yansıdı basına.

CHP Büyükşehir Belediye başkanı, CHP Milletvekilleri, İl başkanı ve İlçe Belediye başkanları yan yana samimi bir fotoğrafla herkese birlik mesajı verdiler.

Birlikte yaratılan değerlerin anlamı ve etkisi her zaman daha çok fayda getirmiştir.

Bu siyasette de böyle, ekonomide de aile yaşamında da böyledir.

İstişare etme, dayanışma içinde olma, ortak değerlerle idealleri gerçekleştirme insanın bilinç seviyesini daha da olgunlaştırır.

CHP kendi içinde bir türlü sağlayamadığı birlikteliği, bu dönem Büyükşehir Belediye başkanları sayesinde sağlamış durumda.

Büyükşehir Belediyelerinin Türkiye genelinde yarattıkları olumlu havayla, toplumsal katmanlarda da bir umut ışığı yanmış durumda.

Baş aşağı giden ekonomi, artan işsizlik, can sıkan pandemi sürecinin vatandaşlarda büyük bir moral bozukluğu yarattığı görülüyor.

Bu bozuk havanın giderilmesi için, CHP’nin diğer muhalif partilerle beraber yapacağı çok iş var elbette. Muhalif siyasi partilerin, önce kendi içlerinde samimi ve tutarlı olması lazım. Siyasi kaygılardan çok, ülke ve toplum kaygısı ön planda tutulmalı.

Bu kaygılar yerelde de yaratılmalı ve yaşatılmalıdır.

Açık ve net söylüyorum!

Bazı tavırların, niyetlerin samimiyetten çok uzak olduğunu görebiliyoruz.

Geçen hafta Büyükşehir Belediyesine yapılan saldırının sosyal medyada vatandaşlar tarafından büyük tepki almasına rağmen, özellikle İyi Parti’den ses çıkmaması çok yadırgandı.

Samimiyet ölçüsünün de değerlendirmeye alındığı görülüyor. Bu alçakça ve insanı da hedef alan saldırıların arkasındaki güç odakları da sorgulanmadı!

CHP sayesinde İlçe Belediye Başkanlığını kazanan Tarsus’tan Bozdoğan, Yenişehir’den Özyiğit ve Mezitli’den Tarhan’ın sessiz tavırları ise hem kendi tabanlarının hem de vatandaşların dikkatinden kaçmadı.

Bu dönemin, sinsice hesap- kitap yapma zamanının olmadığını bilmesi gerekenler, CHP’li İlçe Belediye başkanları olmalı!

Büyükşehir, Tarsus, Mezitli ve Yenişehir Belediye başkanlarının bu topluma borçları var. Yanlış yapma şansları yok ve olmamalıdır. İlçe belediye başkanları kendi başlarına buyruk, “iki yüzlü” davranırlarsa kendileri kaybederler. Belediye başkanlığı ise kendileri için hayal olur. Bu halkın beklentileri de boşa düşer.

Büyükşehir Meclisinde her türlü engellemelere rağmen, Başkan Seçer’ in çok iyi çalıştığı ve hizmetlerinin vatandaş tarafından beğenildiği, kamuoyu anketlerine de yansıyor.

Vatandaş; kör siyaset dalaşmasının ötesinde kendisine sunulan hizmetleri görüyor ve takip ediyor. Hizmetlere göre notunu düşüyor. Başkan Seçer seviliyor ve sayılıyor. Hele özellikle geçen hafta uygulamaya geçen “Dostane” adlı misafirhane girişimi, tüm vatandaşların dilinde. Sosyal Belediyecilikte gerçekten çok başarılı bir süreç yaşanıyor.

Özellikle Tarsus’tan hiç iyi havanın esmediğini de duyuyoruz. Tarsus gibi bir büyük İlçede, varlık-yokluk arasında Başkan Bozdoğan’ın ne yaptığını pek anlayamadık. Olumsuz bir gidişat olduğu söyleniyor.

Kendi partisinden Büyükşehir belediye Başkanına bile, uzak durduğu gözden kaçmıyor. Kaçamak güreşiyor ve üniversite arsasının tahsisi gibi konularda, “hükümet yanlısı” gibi davranabiliyor!

Dr. Haluk Bozdoğan; “Statik, Popülist, Makyavelist” tavırlarından vaz geçmelidir. Bozdoğan, Tarsus gibi medeniyetin merkezi bir büyük ilçeyi ayağa kaldırmalıdır.

“Sevimsiz” ve ”Uğursuz” Kocamaz aranmamalıdır.  Burhanettin kocamaz ve şevket Can’ın bıraktığı enkazı iyileştirmelidir.

Bu yükün altından kalkması için, Büyükşehir Belediyesinin gücünü, desteğini arkasına almalıdır.

Vahap Başkanın Tarsus’a ne kadar önem verdiğini kendisi de biliyor herkes te biliyor. Seçer’ in her defasında Tarsus’u önemsediğini söylemesi ve hizmetlerini buraya taşıması da bir fırsattır.

Bozdoğan eline geçen bu fırsatı kaçırır da Tarsus’a gereken hizmet yapılmazsa; tüm demokratlar, ilericiler, aydınlık yüzlere karşı mahcup olabilir. Toplum içine bir daha çıkamaz!

Büyükşehir’e karşı mesafeli durmak, “akşam söylediğini sabah inkâr etmek”, “solcu görünüp sağa yatmak” gibi niyetler; sadece Bozdoğan’ı değil, tüm Mersin’i üzer.

Toplu fotoğraf Mersin için hayati önemdedir. Birlik, beraberlik, samimiyet, dürüstlük ilkesel olarak korunmalı ve yaşatılmalıdır.

Bu fotoğraf sadece görünürde değil, yaşamın her alanında ve hizmetlerin her aşamasında tamamlayıcı olmalıdır.

Vatandaş her şeyi bir kenara yazıyor. Toplumun yararı için, herkes ayağını denk atmalıdır. Kaçamak ve sinsice kendine çalışmak etik değil, vizyonsuzluktur.

Yerel seçimlerin iki yılı geride kalmışken, ülkenin hali bu durumda iken, halkın her gün ağırlaşan ve bundan kurtulmanın yerel iktidardan başlamasının ümidini kaybetmemesi, CHP li olan herkesin safları sıklaştırması ve birlik içinde davranmasını gerektirir. Bunun farkına varmayanların halkın geleceğine çözüm arayarak iktidara gelmenin çabası içinde olmayanların, yâda iktidar olma mücadelesine zarar verenlerin halkımız tarafından unutulmayacağını bilmeliyiz.

Kalın Sağlıcakla.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster