CHP MERSİN İL BAŞKANI KORAL ÖMÜR: ‘SIRA İLİMİZDE Kİ DEPREMZEDELERE EL UZATMAK”

On ilimizde büyük yıkıma yol açan, Mersin’de de derinden hissedilen deprem felaketinin ardından ülkemizin her noktasında olduğu gibi CHP Mersin il başkanlığında da depremzedelere yönelik çalışmalar aralıksız bir şekilde devam ediyor.

Ülkemizi derinden sarsan Hatay ve Kahramanmaraş depremi sonrası CHP Mersin il örgütü depremzedeler için seferber olmuş durumda.

CHP Mersin İl Örgütü tarafından depremin ilk günü Hatay, Islahiye Boğazköy ve Kahramanmaraş’a üç adet yardım tırı gönderildi.

Partinin tüm kademesi gönüllü vatandaşlarla birlikte depremzedelerin yaralarına merhem olmak için koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürüyor.

Parti binasında CHP Gençlik Kolları üyeleri depremzedelere ulaştırılmak üzere ekmek, sıkma, zeytin, hurma, reçel gibi gıda malzemeleri hazırlamakla ve depremzedelerin ihtiyaç duyduğu hijyen kitlerini paketleme işiyle uğraşmaktadır.
Depremin yaşandığı ilk günden itibaren Mersin Büyükşehir Belediyemiz ve diğer ilçe belediyelerimiz çok hızlı bir şekilde koordine olup ilk etapta arama kurtarma çalışmalarına yardımlarda bulundular. Deprem bölgesine ihtiyaç çadırları, mobil mutfaklar, mobil tuvaletler gibi temel ihtiyaç malzemelerini gönderdiler. Daha sonra Mersin deprem bölgesine en yakın ve en güvenli yer olması sebebiyle deprem bölgesinden yoğun göç almaya başladı ve bu andan itibaren Mersin Büyükşehir Belediyemiz yardımlarını Mersin’e göç eden depremzedelere yönlendirdi. Depremzedelerin huzurlu bir şekilde barınabileceği yerleri depremzedelerin hizmetine sundu ve sunmaya devam ediyor. Ancak depremzedelerin büyük bir bölümünün göç etmek için Mersin’i tercih etmesi ve bu durumun devam etmesi, insanların büyük kalabalıklar halinde Mersin’e gelmeyi sürdürmesi canla başla çalışan Mersin Büyükşehir Belediyemizin işini hayli güçleştirmektedir.
Mersin CHP İl Başkanı Koral Ömür bu konuyla ilgili bazı açıklamalarda bulundu:
“Öncelikle Mersin’e, Türkiye’ye, depremzedelere geçmiş olsun. Biz haberi aldığımız andan itibaren partide toplantılarımızı yaptık. Örgüte ve Mersin halkına çağrımızı yaptık. Deprem bölgesine ilk iki gün yardım malzemelerini gönderdik. Daha sonraki süreçte oradaki yardımların Türkiye’nin her tarafı için yeterli olduğunu anlayınca ve Mersin’e çok sayıda depremzedenin geldiğini öğrenince artık yardımlarımızı Mersin’e gelen depremzedelere yönlendirdik. İl binamız 24 saat açık. Depremzedelere burada partililerimiz ve gönüllülerimiz tarafından ekmek ve kumanya yapılıyor. İlk gün 1800 kişilik bir kumanya hazırladık. İkinci gün 2500 kişilik kumanya hazırladık. Üçüncü gün sayımızı 4000’e çıkardık. Bir sonraki günde bu sayıyı 5000’e çıkarttık. Şimdi yeni gündeyiz. Yeni gün hedefimiz de en az 6000 kişilik kumanya çıkartmak olacak. Ayrıca topladığımız yardımları gıda, kıyafet ve hijyen ürünlerini bize başvuran depremzedelere ihtiyaçları oranında dağıtıyoruz. Parti psikologlarımız onlara psikolojik destek oluyor. Büyükşehir belediyemiz ve ilçe belediyelerimiz de koordineli bir şekilde bu hizmetleri veriyor. Ama tabii yardımlar yeterli olmuyor. Çünkü çok sayıda insan geliyor. Deprem bölgesinde cenazesi olanlar cenazesini toprağa verip ilk güvenli yer olan Mersin’e geliyorlar. Çünkü deprem bölgesine yakın ilk güvenli yer burası. Bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Depremzedelerin buraya yoğun bir şekilde gelmeye devam etmesi sebebiyle Bazı yardımların Mersin’e gelmesini talep ettik. Önümüzdeki günlerde buraya da yardım bekliyoruz. Yerel dinamiklerden yardımlar talep ettik. Merkezi yönetimden de yardımlar talep ediyoruz. Bundan sonra daha geniş düzeyde yardım yapmaya çalışacağız. Nakdi yardım konusuna gelirsek nakdi yardım yapmıyoruz. Çünkü bize nakdi yardım gelmiyor. Ayni yardım geliyor. Biz de ayni yardım yapıyoruz. Bir partilimizin restoran – düğün salonu tarzı bir yeri vardı. Orayı misafirhaneye çevirdik. Yatak aldık, yorgan, yastık aldık. Orayı düzenledik. Tuvaleti, banyosu her şeyi var. 100’e yakın sayıda depremzedemizi ağırlayacağımız bu misafirhanemizi hazır ettik ve Mersin Büyükşehir Belediyemize devrettik.
Parti binasının giriş katında CHP İl Kadın Kolları örgütü ise daha çok depremzedelerin giyim vb. ihtiyaçlarıyla ilgili çalışmalarını yürütüyor.
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan CHP Mersin Kadın Kolları Başkanı Gülşah Yıldırım Genç, Mersin CHP İl örgütünün üç yüzün üzerinde depremzedeye kapılarını açtığını söyledi ve sözlerini şöyle noktaladı. “Acılarımız bir, acılarımız ortak. Elimizden geldiğince imkanlarımız dâhilinde depremzedelere kıyafet, hijyen paketi ve gıda paketi gibi desteklerde bulunduk. Psikologlarımız eşliğinde depremzedelerimizle görüşmeler gerçekleştirdik. Bunların dışında depremzedelere yorgan, yatak, battaniye, yastık gibi desteklerimiz de oldu.”

Daha sonra Mersin CHP Gençlik Kolları Başkanı Alkım Sümer, CHP Mersin Gençlik Kolları’nın çalışmalarından şu şekilde bahsetti: “Öncelikle depremi çok şiddetli bir şekilde yaşamış olmasına rağmen Mersin’de can ve mal kaybı söz konusu olmadı. İlk önce bunu tespit ettik. Daha sonra İl Örgütü olarak Gençlik Kollarımızın da desteğiyle bir tır yardım malzemesi toplayarak deprem bölgesine ulaştırdık. Daha sonra kentimize gelen depremzedelerimiz için kumanyalar çıkarttık. Ekmek ve bazlama üretmeye başladık. Depremin ikinci gününden itibaren otogar, tren garı, KYK yurdu gibi toplanma ve karşılama alanlarında çözüm masaları kurduk. Hâlâ yoğun bir biçimde çalışıyoruz. Bu çalışmalarımızı uzun bir süre devam ettirmeyi planlıyoruz. Tekrar milletimizin başı sağ olsun, geçmiş olsun.”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site apk Uzman Tescil