Bir METİD Kalmıştı. Saldırmadığınız.

‘Son zamanlarda Mersin de yararlı çalışmalar yaparak ulusal ve uluslararası değer kazandıran kişi, kurum ve kuruluşlara yönelik saldırılar karanlık bir güruh tarafından kaos yaratmak için bilinçli bir algı oluşturma çabaları hız kesmeden devam ediyor. Şimdide yıllarca tiyatro ve sanat adına başarılı çalışmalar yapan METİD Hedef alındı. Buna da alelacele araştırma yapılmadan Toros Belediye Başkanı Alet edildi Çünkü Suçlanan dernek kendi yönetiminde kendi belediyesi tarafından desteklenmişti.
Bu suçlamaya karşı kamuoyunu bilgilendirme metni aşağıda sunulmuştur’
MERSİN TİYATRO DERNEĞİ YÖNETİMİ
13 EKİM 2022
Değerli dostlar,
10 Ekim 2022 Pazartesi günü Büyükşehir Belediyesi Ekim ayı meclis toplantısında, Mersin’deki tüm yerel tiyatro toplulukları için son derece üzücü bir durum yaşanmıştır. Üzücü bir durum, çünkü ülke siyasetinin her gün biraz daha kutuplaştığı, insanlar arasındaki hoşgörü, uzlaşma ve iletişim noktalarının hızla zayıfladığı bir ortamda, belediye meclisinde partiler arası çatışmalara kurban edildiğimizi düşünüyoruz. Bu durumdan dolayı bu basın bildirisiyle kamuoyunu bilgilendirmeyi kendimize borç biliyoruz…
Derneğimizi mesnetsiz iddialarla yaftalamak, hedef haline getirmek, zan altında bırakmak doğru bir tavır olmadığı gibi etik ve vicdani de değildir. Üstelik bunu yapan bir belediye başkanı ise durum daha da vahimdir.
.
Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşin Yılmaz’ın derneğimizi zan altında bırakan iddiasını, kime ait olduğu belli olmayan bir paylaşım üzerinden derneğimizi yaftalamasını doğru bulmuyoruz, bu durumu kesinlikle ve kesinlikle kabul etmiyoruz. Belediye başkanımızdan sözünün ispatını bekliyoruz. Sayın Atsız Afşin Yılmaz sadece dernek olarak bizi değil, bu şehrin tüm yerel tiyatro gruplarını, seyircilerini ve (kendisi de dâhil) tüm belediye başkanlarını da zan altında bırakmıştır. Bir kamu kuruluşu olan belediyeyi, temsil ettiği halk adına yöneten belediye başkanları, söyledikleri sözlerin ağırlığının farkında olmak zorundadır. Hukukçu kimliğinden ötürü yaptığının aynı zamanda bir suç olduğunu hatırlatıyor, gerekli düzeltmeleri yapmasını bekliyoruz.
Şaşkınlık ve üzüntü içinde izlediğimiz konuşmalarından anladığımız kadarıyla Sayın Başkan, Mersin Tiyatro Derneği hakkında ne yazık ki herhangi bir araştırma yapmamış, bilgi sahibi olmamış, sadece kimler tarafından iletildiğini bilmediğimiz bilgiyle hareket etmiştir. Bu bir yargısız infazdır.
Mersin Tiyatro Derneği, 2013 yılında kurulmuş, yasal bir dernektir. Kurulduğumuz günden bugüne kadar bizler, üyemiz olsun ya da olmasın, öncelikle merkez ilçelerimiz olmak üzere, şehrin tüm ilçelerindeki tiyatro gruplarıyla iletişimde olan, yerel tüm tiyatro gruplarının yer, sahne, kostüm, dekor, oyuncu gibi sorunlarının çözümüne uğraşan, tüm yerel grupların sorunlarının, sıkıntılarının giderilmesine destek olan bir derneğiz. Mersin Tiyatro Derneği üyeleri, kentin sanat yaşamına katkı sunan kıymetli insanlardır. Tiyatro, tüm sanatları birleştirerek insanlığa ulaştıran tek sanat dalıdır.
Biz aynı zamanda bir meslek örgütüyüz. Önceliğimiz, her yerde kendi başına yol almaya çalışan camia insanlarımızı aynı çatı altında birleştirmek, düzenlediğimiz atölyelerle onların gelişimine katkı sunmak, tiyatronun daha ehil ellerde ortaya çıkmasını sağlamaktır. Derneğimiz, bu yıl 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde kentimizdeki tüm yerel ve kamu tiyatrolarını bir araya getirerek tiyatronun gücünü bir kez daha göstermiştir.
Mersin Tiyatro Derneği bu kente bir Uluslararası Tiyatro Festivali kazandırmış, kentin tanıtımına, kentin insanlarının farklı kültürlerle tanışmasına vesile olmuştur. Bu yılda yurtdışından (İngiltere, Belçika, İtalya ve Singapur) dört grubun hem oyunlarıyla hem de
atölyeleriyle katılacağı festivalimiz, ne yazık ki Toroslar Belediye Başkanı Sayın Atsız Afşin Yılmaz’ın sarf ettiği sözler nedeniyle iptal edilme noktasına gelmiştir. Oysaki Sayın Yılmaz, Toroslar Belediyesi olarak 2019 yılında yapılan festivalimize destek vermiştir.
Yaptığımız festivaller ile kentimizde önemli bir tiyatro potansiyeli taşıyan seyircilerimizin başka zamanlarda seyredemeyeceği deneysel, farklı tarzda oyunları görmesini, o oyuncularla iletişim kurmasını, atölyelerde kendisini geliştirmesini, kendisini fark etmesini, daha fazla insanın tiyatro sanatıyla buluşmasını sağlıyoruz. Bu yıl 7.sini düzenleyeceğimiz Mersin Uluslararası Tiyatro Festivali’ni tüm bu yaftalamalara, engellemelere rağmen gerçekleştirmek için de tüm gücümüzle çalışmaya devam edeceğimizi sizlerle paylaşıyoruz.
Yaptığımız festivalleri bu kenttin kültür ve sanatına katkı sağlamak için yaptığımızın farkındayız. Bizler yerel tiyatro grupları olarak, Tarsus’tan Anamur’a kadar bütün belediyelerimizi de ortak edebileceğimiz, her ilçede bir oyun sergileyebileceğimiz, atölye düzenleyebileceğimiz bir festivalin hayalini kurduk. Biz kısmi de olsa bunu başardık.

Bu festivalin kent için ne kadar kıymetli olduğunu bilenler, bizleri bu zamana kadar yalnız bırakmadılar. Yürüdüğümüz bu yolda bize destek olan tüm destekçilerimize, katılımcılarımıza, seyircilerimize teşekkür ediyoruz.
Belirtmek isteriz ki; bu yıla kadar yaptığımız festivallere Akdeniz Belediyesi, Yenişehir Belediyesi, Mezitli Belediyesi, Toroslar Belediyesi, Tarsus Belediyesi, Erdemli Belediyesi, Silifke Belediyesi ve Mersin Büyükşehir Belediyesi de destek vermiştir. Bu desteklerden dolayı tüm belediyelerimize o zaman da teşekkür ettik, şimdi de teşekkür ediyoruz.
Sanat birleştiricidir ve bu evrensel bir kavramdır. Yapmış olduğumuz festivallerden de görüyoruz ki; seyircimizle, alkışımızla, oyunlarımızla, birbiriyle kavgalı olmaları sebebiyle yan yana gelemeyenleri bile sanat sayesinde bir araya getirmeyi başarmışız. Bu başarı mı rahatsızlık uyandırdı? Gerçekten şaşkınlık içerisindeyiz.
Bizler siyaset veya ticaret yapmıyoruz, biz sanatı yaşam olarak görüyoruz. Asılsız ithamlarla, yaftalamalarla bu kentin sanatına, kültürüne zarar verenleri kınıyor, siyaset üstü olan sanatımızı icra etmek için çalışmalarımıza devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

SORMAK İSTERSEN BAYIM;

BEN SİZDEN DEĞİLİM, DİĞERLERİNDEN DE.

BEN, ÖLÜME DAİR YEMİN ETMEYENLERDEN,

TEHDİT SAVURMAYANLARDAN,

DİNİNİ VE IRKINI AKLININ YERİNE KOYMAYANLARDANIM.

BEN, HÂLÂ ŞİİR OKUYANLARDANIM…

Gabriel Garcia Marquez

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil webmaster